SAUNAD. SAUNA RITUAAL

Jaanus Järveküla
Jaanus Järveküla

Saun on meie Põhjamaa inimeste seas ääretult tähtsal kohal olnud sajandeid. Saun ei ole tegelikult koht, kus lihtsalt juuakse õlut ja istutakse. Saun on midagi palju suuremat ja spirituaalsemat.

Saun on koht, kuhu inimene läheb, on seal iseendaga ja pärast saunast lahkumist jätab päeva vaeva sauna. See on ka põhjus, miks sauna koristatakse alati kas järgmisel päeval või siis enne uue sauna korra algust. Saun on koht, kus vanasti algas elu ja kus lõppes elu. Moodustus müütline sümbol „Ring“.

Sauna viha tegemine on omaette protsess, traditsioon ja samas korduv rituaal. Lehele mindi alati kindlal ajal ja hea tujuga, sest vaid sellistel tingimustel tehtud kasevihad loovutasid oma aroomi ja andsid kosutust nii vihtlejale, kui ka viheldavale karmil, pimedal ja külmal talveajal. Iga sauna vihaga saunapäeval tuuakse suvi sauna. Pärast vihtlemist saabub sügis. Kui saun on maha jahtunud, algab talv; ja niipea kui koidab järgmine saunapäev, algab kevad. Taas kordame me alateadlikku rütmi, esivanemate rütmi.

Meeldivat vaatamist!

Palun jagage!

Meister Jaanus Järveküla


VESKE TALU SAUN


Saun on koht, mis ühendab meid kõiki vähemal või rohkemal määral. Sellel pildil on tegemist siis saunaga, mille kelpadesse on paigaldatud unklauad. Meie esivanematel olid unklauad ainsaks hoone ehiselemendiks. Nemad kasutasid aga unklaua otse kaunistamiseks kas hobuse või linnupea kuju olemuselt ääretult lihtne tööd ja viljakust. Sellel saunal on kaunistatud unklaudade otsad aga hoopis hundipeadega. Need uluvad idast läände, andes edasi esivamete uskumusi idast tulevate heade vaimude näol.

Akna ümbrused ja hoone nurgad on viimistletud saarepuiduga, millele on üraskid jätnud oma tegevusjäljed, et eksponeerida looduse ilu ja süsteemsust, kus igal puidukahjuri liigil on oma käekiri.

Lauad seinas on viimistletud tumeda tõrvaõli ja tõrvalasuuriga.


Veske talu saun 01

Veske talu saun 02

Saun 02

Saun

Sauna eesruum 03

Sauna eesruum 04

Riidenagid 05

Haavapuust lava 06

Haavapuust lava 07

Sauna pink 08


  • Loe tagasiside meie tehtud tööst siit.

KÜSI HINNAPAKKUMIST!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s