AHJUD JA KAMINAD

Jaanus Järveküla
Jaanus Järveküla

Vaata siit kõik meie poolt loodud ahjud ja kaminad.

Meeldivat vaatamist!

Palun jagage!

4. kategooria pottsepp Jaanus Järveküla


HARRI AHI


Ahi, mis on viimistletud täielikult Esimese Vabariigi aegsete tellistega.

Šhamotina on kasutatud saksa HBO+; tegemist on väga hea ja kvaliteetse kiviga, mille killustus aste on tugevalt kõrgem etteantud miinimum nõudest. Eestiaegne käsivorm tellis on ääretult huvitav materjal. Meister, kelle käe all mina õppisin, ütles alati „Igal kivil on oma laul“. Sellise lihtsa printsiibi alusel on ka antud ahi teostatud. Kõik uus vahel olla võib unustatud vana.

Kolle on lahendatud selliselt, et see võimaldaks teha seal ka süüa nii ahjupotiga, kui ka otse ahju põrandal. Leiva küpsetamine on selles ahjus täiesti võimalik. Lõõristik selles ahjus on kaks tõusvat ja kaks laskuvat lõõri. Ahju keskel asetseb massiivne termos, mis salvestab ja annab soojust sealt rahulikult välja.

Ahju mass on ca 3,8 tonni. Ja vaja läks selle ahju teostuseks 800! Eesti aegset tellist.


Pilt-protsess 02a

  • Vaata ka video siit!

VIKTORI AHI


Antud ahi on oma konstruktsioonilt ääretult lihtne. Madal Soome tüüpi ahi, millel on kolmes küljes langevad lõõrid. Viimalõõr on lahendatud pöördsiibriga. Ahju kõrgus on kõigest 120 cm. Antud ahju mõõdud on sellepärast nii väiksed, sest ahi asetseb teisel korrusel, ja vaja oli teha võimalikult väike ja kerge ahi.VÄLIKÖÖK


Tegemist on väliköögiga, kus meeleolu loob kõrgel asuva koldega avatud kamin ja söögi tegemiseks on pliit. Kogu pind on kaetud kindakrohviga, mis põhineb lubikrohvil. Krohvi sisse on joonistatud ka viis kaitsemärki. Kaitsemärgid on joonistatud sinna selleks, et anda edasi midagi, mis elab meis kõigis, midagi mis alati ajatu…VENE KERIS


Vene keris on traditsiooniline keris ahi. Keskaegsed lossi ahjud olid samuti kerisahjud, ja soe õhk juhiti hüpokaust süsteemiga ruumidesse. Talupoja kultuuris olid olemas suured ja väiksemad reheahjud. Reheahjud on samuti ülimalt lihtsa ehitusega kerisahjud. Ainus erinevus on aga see, et rehiahju kuumadele kividele vett leili saamise eesmärgil ei visatud. Vene keris on reeglina massiivne suure kivimassiga ahi. Kütmine võtab aega sõltuvalt suurusest, aga reeglina mitu tundi, – kuni maakivide mass on piisavalt tuliseks köetud. Sõltuvalt kerise suurusest ja kerise kivide amortisatsioonist, saab sellest ahjust leili auru isegi veel hommikul.


Vene keris

TIIU KAMIN


Kamin on laotud vanadest Võru tellistest, mida selle pere kõik viis last 25 aasta jooksul ühest kohast teise pidid vedama. Sellega seostus neil väga tugev lugu, ja nad otsustasid, et soovivad kaminat just sellest kivist.

Kamina ees olev vanadest käsivormtellistest võlv on tehtud kividest, mis pärinevad perenaise ja peremehe sünnikodudest. Nende soov oli, et kui nad vaatavad kaminat ja elavat tuld, siis neile mõlemale meenuvad nende sünnikodud. Kamina lukukivi on aga sadu aastaid vana kivi, mille olevat kunagi ammu keegi kuskilt vanast lossist toonud. Tooja olevat väitnud, et see pidavat olema veel pärisorjade poolt vormitud kivi olema.

Kamina kõrgus on 210 cm ja mass – ca 2200 kg. Kamina vooder on laotud üleni šhamott voodriga, kidlustamaks kesta ja sisu eraldatuse. Kasutatud on veneaegseid katla šhamotte, mis ei olnud eelnevalt kasutuses olnud. Kamin on varustatud  ka siibriga, et pärast kütmist ja pikemat lõkkeõhtut sauna eesruumis oleks kolde salvestust võimalik rakendada. Väga huvitav ja sooja sisetunnet tekitav projekt!  • Vaata ka video siit!

AILI AHI


Vana ahi oli reaalselt väsinud. Vana glasuurpott oli mõrasid täis, ahju kolde osa oli „surnud“. Soojasalvestusvõimet sellel kolde osal enam ei olnud. Vana ahi sai lammutatud ja asemele tehtud parajalt suur tellisahi, mis on nelja lõõriga (kaks tõusvat, kaks langevat). Soome tüüpi kolle, külgedel umblõõrid. Kortstna lõõr on 14×14 cm. Ahju lõõride pikkus on 3.6 meetrit. Maksimaalne puudekogus ühe kütmiskorra kohta on 12 kg.  • Vaata ka video siit!

TÕNISE KAMIN


Kamina välisvooder on teostatatud Soometsa valgetest glasuurpottidest. Kamina külgedel on põskanalid ja ühendus korstnaga alt. Kogu lõõristiku pikkus on 2.5 meetrit. Kamina kõrgus – 141 cm. Kamina peal oli pererahva soov hoida dekoratiiv elemente, seepärast sai ka lagi tehtud selline, mis ei läheks kuumaks.KERSTI AHI (2019)


Suure kolde ja uksega ahi, mille lõõristik on lahendatud ringlõõrina. Kliendi soov oli teha ahjus süüa ja sellepärast on ahi teostatud ka umbkoldena. Ukse taga on tuharest, mis on lihtsasti eemaldatav ja kuhu saab tõmmata pärast ahju kütmist ka tuha ja söed. nii saab selles ahjus teha ka leiba. Sellist leiba nagu tehti vanasti: taignast päts, mille alla asetati kapsaleht, et tuhk ja tainas kokku ei puutuks. Loe edasi…VOLLI AHI JA KORSTEN (2019)


Ahi on lahendatud suure umbkoldega, tagamaks elava tule nautimise. Samuti on väga mugav puuhalge ahju panna ja neid pealt poolt süüdata. Ka selle ahju puhul oli soov, et ahjus saaks teha süüa. Seepärast on ka ahju põhi massiivne ja salvestava omadusega. Loe edasi…AIVI AHI (2019)


Väike, aga asjalik. Soome tüüpi kamin/ahi. Kahe siibriga. Ülemine siiber töötab käivitussiibrina (soojendab korstent) ja alumine siiber on talvine siiber, mis juhib suitsugaasid korstnasse ahju põhja pealt.  Loe edasi…GERLE AHI (2019)


Varasügisene ahi, mis valmis kenasti õigel ajal tagamaks kargemate õhtute sooja ja lõkkekuma paiste. Talv on aeg, kus pimedus annab võimaluse vaadata iseendasse. Nii nagu kogunesid esivanemad lõkke ümber et meenutada, meenutada mäletades. Aeg on muutunud, inimesed on muutunud, aga mälu saadab meid alati, seepärast toob ka leegipaiste inimesed alati enda ümber meenutama. Tänapäevases muutuste keerises annab klaasuks selleks imelise võimaluse. Loe edasi…  • Loe tagasiside meie tehtud tööst siit.

KÜSI HINNAPAKKUMIST!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s