REHETUBADE RESTAUREERIMINE

Jaanus Järveküla
Jaanus Järveküla

Rehetuba oli oma hiilgeajal maja süda: seal asus ahi, seal tehti süüa, peksti rehte, mõnedes Eesti piirkonnas oli ka sauna eest jne. Rehi osaga maju on meile vähe säilinud. Seda rohkem tuleks pöörata tähelepanu nende säilitamisele ja taastamisele.

Rehetoa suitsunud palgid saab puhastada, ja selle alt tuleb reeglina välja ilus tumepruun palk. Kui see katta kas laki või puiduõliga, saab tulemus väga ilus ja kordumatu. Kui rehetoa lagi on kõrgem kui kolm meetrit, saab parte palkitele ehitada ka vahekorruse, lisada üles pääsemiseks mõnusas vanas stiilis redel, ja magala on teostatav ülimalt lihtsalt. Samal ajal jääb aga põranda pind vabaks, mis annab ruumile õhku ja praktilisust.

Reheahi kui selline on kerisahi. Meie kandis olid olemas nii korstnaga kui korstnata varjandid. Nüüdsel ajal tuleb kõne alla loomulikult ainult korstnaga varjant. Reheahi on reeglina massiivne, korralik kivimass, mis pärast kütmist ja ruumi vastavat soojustust on ka soe paar päeva. Renoveerime vanu reheahjusid ja samas teostame ka uusi, kui vana pole enam mõtet taastada. Seda ahju on võimalik luua ka selliseks, kuhu peale on võimalik minna ka magama või konte soojendama.

Antud piltidel on tegemist rehetoaga, mille laekõrgus jäi 3 meetrit. Laepealne on soojustatud tselluvillaga, mille paksus on 60-70 cm. Vanad parrepalgid olid juba varasemalt eemaldatud teiste asukate poolt, seepärast sobitasime sinna uued palgid, mis pärinesid sama talu heinaküünist. Heinaküün vajus lumega kokku, ja selle lae talad, mis samuti samast ajast, mis majagi, said omale uue funktsiooni.

Kuna see rehetuba oli originaalis oluliselt kitsam ja eelmiste asukate poolt väga tugevalt muudetud, sai sisekujunduses ka tehtud valikuid tänapäevasemaks. Originaalis olid sellel konkreetsel rehielamul mõlemal pool maja identsed süvendid, mis ulatusid tuppa sisse ca 1.5 meetrit. Maja ees olev süvend oli alles maja tagune, aga eelmaldatud, ja sein väljapoole viidud. Seda rehetuba, mis on piltidel, iseloomustab: kindakrohv, välja lihvitud palklagi ja sein, veidi voodrilauda ja vanemas stiilis põranda laud, mille toon on saavutatud vastava peitsiga.

Selle rehetoa taastamine ja kaasajastamine oli tõeliselt mõnus välja kutse! Tulemus on Sinu ees.


Rehetubade restaureerimine 01Rehetubade restaureerimine 02Rehetubade restaureerimine 03


  • Loe tagasiside meie tehtud tööst siit.

KÜSI HINNAPAKKUMIST!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s