Ajaloolise puitmaja soojapidavus


Kokkuvõte Meelis Ahman´i loengust “Ajaloolise puitmaja soojapidavus” (07.02.19, Tartu). Kokkuvõtte autor on Jaanus Järveküla.


LM-26
Jaanus Järveküla

Ajaloolise puitmaja esimesed ja kõige olulisemad toimimise põhimõtted on korralik vundament, sokkel, tugev palksein või topelt planksein. Korterelamud, mis tehtud palgist ja millel on kivist trepikoda. Kivist trepikoda oli selle aja nõue just tuleohutuse seisukohast. Neid maju nimetatakse Tallinna tüüpi majadeks.

Vanalt laudiselt, mis ei ole mädanenud/pehkinud, ei ole soovitatav eemaldada vanat värvi liivapritsiga. Pärast liivapritsi jääb pind liiga auklik, kare ja süveneb niiskuskoormus. Vanad puitmajad on värvitud kõik algselt linaõli värviga. Linaõli värskendust fassaadis võiks teha kord iga kümne aasta pärast. See tagab laudvoodri säilimise, ja vesi ei pääse laudist kahjustama. Linaõli värvi puhul tuleb kindlasti jälgida, et värnits oleks tehtud külmpressitud linaõlist. Vaid sellisel moel saab parimat värnitsat.

Korralikke loodustooteid tuleb loomulikult otsida vaid sellistele toodetele spetsialiseerunud poodidest. Suuremates ehituspoodides müüdav Tikkurilla Lin on ligilähedane toode algupärasele linaõli värvile.

Esimese Eesti aja majadel kasutati tuuletõkkena väljaspool tõrvaga immutatud pappi, hetkel kasutatakse tuuletõkkekangast. Tõrvaga immutatud papp on toiminud ja toimib siiani. Kuidas käitub tuuletõkke kangas, – seda saame näha alles aastate pärast.

Kivipindade soojustamine seestpoolt. Nagu me kõik teame on hoone üks suuremaid vaenlasi niiskus ja reeglina kivipindasid seestpoolt soojustada ei või. Koolitusel räägiti MULTIPOR plaadist ja sellega soojustamist seestpoolt just kivimajades. Esimesest katsest on möödas 10 aastat ja tulemused olevat olnud väga head. Multipori plaadile on olemas ka spetsiaalne segu ja soovitatav on kindlasti kasutada ainult seda tööde teostamisel. Seda plaati on müüakse Tervemaja poes.