Kindlad märgid, et Sinu ahi on väsinud


  • Kuidas aru saada, et ahi on väsinud?
  • Millal hakata mõtlema uue küttesüsteemi ehitamise peale?
  • Kuidas pottsepp hindab vana kütteseadme töövõimet?

Jaanus Järveküla
Jaanus Järveküla

NÕUANNE

Autor: Jaanus Järveküla


Väga paljudel meist on mõni vana küttesüsteem, milles me kahtleme, kas on aeg hakata mõtlema uue küttesüsteemi peale, või elab see veel mõne aja. Antud artiklis mina mainin põhimomendid ära, mille peale mõtlen vana küttesüsteemi töövõime hindamisel.


1. Pottsepana mina hindan, kui vana on küttesüsteem? Millistest materjalidest on see tehtud? Ja mis ahi see üldse on: kas pottkivi, tellisahi, moodulahi, plekkahi või midagi muud?

Aja jooksul tekivad kividesse mikromõrad, ja kivide salvestusvõime langeb oluliselt. Mida lähemal mikromõrad koldele, seda suurem on kivide amortisatsioon, ja seda tugevamat termošhokki nad saavad kütmistsüklite vältel.


2. Edasi ma vaatan, kas küttesüsteemi pinnal on nähtavaid defekte? Kas on selles mõrasid? Kas on kivid ja/või potid on lahti?


3. Hindan, ega ahi ole kummis. See on eriti iseloomulik vanade pottahjude puhul. Kui ahju välisseinad on läinud nii-öelda kummi ehk on väljapoole punnitavad, ahjus on sisemine vooder andnud järele, ja see ahi vajab varem või hiljem kapitaalremonti, kuna sisemine vooder ei kaitse otsese kuuma eest ahju väliskihti.


4. Samuti vaatan, kas ühenduslõõri juures on mõrasid? On need mõrad tahmased või puhtad? Korstna ja küttesüsteemi ühenduspunkt on väga õrn koht, kuna korsten ja ühenduslõõr soojenevad erinevalt. Kui viimalõõr on valesti ehitatud, võib sinna sisse tekkida mõra.


5. Jälgin, milline on kolle? Kas kivid on terved? Kas võlvi kaarest ei ole väljakukkunud kive või muid amortisatsiooni märke? Kuidas näevad välja esimese tõusulõõri juures voodrikivid ja võlvi tagumine äär? Kas vuugid on tühjaks põlenud või täis?

Kui kivid on hakanud lagunema, ja ka võlvikivid on osaliselt tükkidena ära kukkunud, võib ühel hetkel, ahju tuld tegema hakates, oodata Sind ebameeldiv üllatus: puud lihtsalt ei mahu enam koldesse, kuna ahju sisu on varisenud alla.


6. Hindan, kuidas on küttesüsteemil lood tõmbega? Kas puhastusavad on olemas? Vanasti ehitati palju ahjusid ilma puhastusavadeta, pidades seda millegipärast mittevajalikuks. Lõõri pöörded jäeti avarad, ja tavaliselt öeldi Kliendile sellel ammusel ajal, et Sinu eluajal see ahi puhastamist ei vaja, kuid nii mõnedki ahjud neist on kaugelt oma omanikud üle elanud.

Ahi on terve, aga tõmme on järk-järgult vähenenud või puudub äkitselt sootuks. Sellisel juhul on mõistlik tellida meister, kes võtab ahju lae lahti, kaardistab ära lõõrid ja teostab puhastusavad vastavatesse kohtadesse. Lotot mängida ei ole mõtet, kuna vanaaja pärismeistrid oskavad siiani üllatada oma oskustega praeguse aja meistreid.

Kütteseade ei hoia enam sooja. Kui Sinul on kütteseade, mis varem küttis ära selle pinna, milleks ta oli mõeldud, kuid aja jooksul on ta jäenud järjest enam jänni oma ülesandega, siis on suure tõenäosusega kivid amortiseerunud. Kividesse tekivad mikromõrad, ja koos mõradega on seal järjest enam ruumi õhule. Kui selline asi on toimunud Sinu küttesüsteemiga, võid sellise kolde lugupidamisega pensionile saata ja hakata uue küttekolde loomisele mõtlema.


Juhul kui Sinul on olemas mõni faktor, mis eelmainitud loetelus olemas, ja Sina kahtled, siis on mõistlik kutsuda kohale professionaal ja lasta Temal teostada ekspertarvamus Sinu kütteseadmele.


Võta meiega ühendust!