- Mida tähendab “maast kasvanud maja”?
- Maja, mis peab vastu 100 aastat, – milline see on?
- Kuidas ehitada maja odavalt?
- Milline on kõige vastuvõetavam soojuskiirgus inimesele?

Mis on see maja, mis maast kasvanud? Vladimir Megre annab oma teostes edasi meile meie enda unustatut. Mis on põliskodu? Ja miks põliskodu peab olema maast kasvanud? Põliskodu on kodu, mis rajatakse oma kätega ja materjalidest, mis piirnevad talu maadega, vähemasti valdav enamus talu maadelt.
Kõik meist tahavad, et meie poolt rajatav ehitis peaks vastu 100 aastat, aga meie läheneme asjadele valest suunast. Kasutades poe materjale, – tänapäevaseid kiirmeetoditel valmistatud kaupa, – ei saa me iial ehitust, mis kestaks sada aastat. Kui tahame ehitada midagi jäävat, peame minema radikaalseteks, – minema rohujuure tasandile ja kasutama esivanemate lihtsaid, kuid praktilisi tarkusi. Mitte keegi ei keela meil kaevata maast savi ja luua sellest majale seinad, põrandad, krohvid, tellised jne. Oma kätega tehtud tellised, mis on põletatud iidsete traditsioonide kohaselt ja pidades hiljem meeles printsiipi küttekolde rajamisel, et seal, kus kivi sündis, seal peab ta ka töötada saama kodukoldes. Kõik loodusehituses kasutatatavad materjalid on elusad. Nad omavad kindlaid omadusi ja jäävad alati osakeseks loodusest. Tekkiv ökoloogiline jalajälg jääb väike ja hiljem saab ta uuesti osaks looduse lõputus ringis.
Maast kasvanud maja on odav, ja selle sisekliima ei ole võrreldav mitte millegagi, sest see hingab majas elavate inimestega ühes rütmis. Suvel hoiab maja meeldivalt jahedana ja talvel eraldab ruumi mõnusat soojust, kuna seinte, lagede ja põranda mass on suur – tänu sellele ka soojusinerts tuntav.
Maast kasvanud majas ei saa eksiteerida, kui selles ei ole sooja südant, küttekollet. Küttekolde kuju ja funktsioon on ülitähtsad: peab ta ju andma sooja ja aitama söögi tegemisel. Puupliidil tehtud söögil on hoopis teine ja parem maitse, lisaks saab veel ka köögi korralikult soojaks. Kõige vastuvõetavam soojuskiirgus inimesele on lõkkekiirgus, kui paigaldame ahjule, pliidile, kaminale klaasukse saame seda luua oma kodus. Kui loome avatud kamina, saame sellest kiirgusest veel paremini osa. Elav tuli on sotsiaalne element: see toob inimesed tule ümber, see aitab inimestel meenutada ja tunnetada kui tugev on tegelikult kollektiivne mälu.
Mätaskatus on ainuke katusekatte materjal, mille eluiga ei ole võimalik määrata. Ta on osake lõputust elutsüklist. Sügisel surres ja kevadel uuesti ärgates. See on katus, mis ei karda torme.Vihm, tuul ega lumi teda ei kuluta. Aeg katab ta puudega, ja meie kodu on justkui ürgse kidura kase all. Varjupaik, mis omab ideaalset kamuflaasi, varjamaks võõraste pilkude eest, vaevatud vaimu varjupaik, uue lootuse sünnipaik.
Meist igaüks saab luua oma põliskodu. Väärtustades looduse vorme ja praktilisust, – see ongi loodusehitus.
Tutvu Stone and Crystal OÜ´i teenustega siit!