Kokkuvõte loengupäevast “Spetsialistide loengupäev: katused” (15.02.19, Tallinn). Kokkuvõtte autor on Jaanus Järveküla.

KATUSED (lektor: Joosep Metslang)
Katuse toetuse kohta leiab infot siit.
Vanade hoonete tarindi taastamine algab kõigepealt õige materjali valimisest. Metsas materjali valides, tuleb eelistada puitu, mis on saanud kõige vähem päikest: sügava metsa puu, mis on suurte puude keskel kasvanud. Valida metsas põhjapoolne metsatukk, sooservad, liivasel pinnal kasvanud puu, võimalikult väheste okstega. Põlluääres kasvanud puu ei sobi.
Täppis tappimine tuli meile baltisakslastega. Et täppistappimist saaks üldse teha, peab puit olema korralikult saanud kuivada – vähemalt kaks aastat. Meie kohalikus taluarhitektuuris pole tapid millimeetri täpsusega. Talumees puitu valides, valis seda, mida oli ja mida ta kätte sai. Selle materjali kvaliteet ei olnud alati hea.
Palkhoone tugevuse määramine koputamise teel. Kõige parem aeg selliseks toiminguks on soe suvine aeg, kui palk on kuiv. Märg ka külmunud palk ei anna õiget kõla. Kuid kõige lollikindlam on ikka palgi puurimine. Puurimine näitab välja, kas palk on seest tühi või mitte.
PILBASKATUSED (lektor: Karl Kallastu)
Kuulates loengut siis päris täpselt ma ei saanudki aru, mis on pilbaskatuse ja laastukatuse põhi vahe, aga see ei olegi nii tähtis. Tähtis on hoopis see, et pilbas vahetas välja meile omase õlgkatuse. Pilpaid tehti pilpajäril, mida nimetati pilpa kiskumiseks.
Ajalooliselt on meie kõige noorem kihelkond Avinurme. Kuid just Avinurmes on pilpakiskumisega tegeletud kõige kauem. Iisaku kiriku tornil oli pilbaskatus ja väidetavalt oli see katus vastupidanud 115 aastat.
KATUSED INSENERI PILGU LÄBI (lektor: Ain Pihl)
Katused vajavad tuulesidemeid ehk siis diagonaale, saavutamaks piisavat jäikust. Vanadel majadel, kus ümarad sarikad on ühendatud omavahel ja millede pennid on samuti ühendatud puitnaelaga. Seda puitnaela nimetatakse naagel. Naagel tuleb teha tugevast puidust, mida puidukahjurid ei taha.
Katuste alla paigaldatav aluskate (kile). Kui katuste all olev kile kergelt lopendab, loetakse tema elueaks 20-25 aastat. Sama kehtib ka kivi katuste all oleva aluskattega, ultraviolett paistab kivide vahelt kile peale ja sööb selle samuti sellise ajaga ära. Alternatiiv sellele oleks paigaldada täislaudisele SBS kate.
Kokkuvõttes oli tegemist väga asjaliku loenguga, mille läbiviijad ka reaalsed praktiseerijad.