HELME PLIIT JA SOEMÜÜR (2018)


Jaanus Järveküla
Jaanus Järveküla

KIRJELDUS

PLIIT on lahendatud koonus koldega, et puid mahuks ühe kütiskorraga rohkem koldesse, ja et puud põleksid ühtlaselt allapoole suunaga kolde resti poole. Testides on andnud see väga häid tulemusi.

Pliidil puudub praeahi. Selle asemele on konstrueeritud massiivne termos, mis on maakividest. Maakivi soojeneb ruttu ja annab ka sooja hästi välja.

Pliit on lahendatud lode täistellisega, mille laius on 85 mm. Šhamotina on kasutatud saksa valget. Pliidi kõrval oleva puude hoiu koha plaadid on kohalik taluvalu toode ja 30 mm paksune plaat. Valatud kohapeal taluhoovis.KIRJELDUS

SOEMÜÜR on lahendatud viie talvise lõõriga, mille kogupikkus on ca 10 meetrit. Müüri kogumass on ca 3 tonni. Suvise lõõri pikkus on 1.7 meetrit. Suvist lõõri kasutatakse ka vastavalt vajadusele käivitussiibrina.

Soojakapp on rohkem disainväärtust omav iluasi, kui praktilise väärtuse looja, kuid sellegi poolest, –  kui müür on pärast kütmise lõppu piisavalt jahtunud, saab sinna asetada kuivama näiteks sibulaid, küüslauku ja õunu.

Lõõrid on jäetud piisavalt suured ja lõõri pöörded piisavalt avarad, et sinna tekkiv tuhk ja tahm ei takistaks tõmmet. Tava siibreid ei ole kasutatud, et anda rohkem konkreetset ja asjalikumat olemust soemüürile, ja et mitte kaotada disainis.

Soemüüril on paks põrand, mis moodustab alumise sokli. Lagi on ka loodud võimalikult paks. Ja seda on kahel eesmärgil. Esiteks, tuleohutus . Teiseks, salvestusvõime.

Kasutatud on lode tellist mõõduga 250x85x65 mm. Vana pliidi ja soemüüri lahendusega juhiti leek otse soemüüri . Uue lahendusega maandatakse leek pliidi langevas lõõris nii, nagu peab.
Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s